online logo tasarım

Logo nedir? Lafız anlamı olarak hakikat karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir işin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, anlamını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak işletmenin yahut organizasyonun dikme olarak yaptığı işi sembolize edebileceği kabil, markanın kendi anlamı ile bile sembolleştirilebilir, hatta temelı çkırmızıışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı dâhilerik ve anlamlara mevla olabilir.

Sorusu sorulduğunda lügat anlamının dışında, biröte logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan nefer yahut kuruma neyin ve kesinlikle aktarıldığı enikonu önemlidir. Vesair taraftan logo tasavvur çkırmızıışmasını meydana getirecek nefer yahut kurumun sizi kesinlikle anladığı ve logo çkırmızıışmanızı kesinlikle bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkırmızıışma sizin, işletmenizin ve bundan ahir çkırmızıışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çkırmızıışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğiştirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik dâhilin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkırmızıışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş meydanı ile faaliyette kâin şirketler dâhilin henüz çok yeğleme edilebilir. Biricik bir sektörde hareket gösteren işletmelerin ekseriyetle logoları bölümü temsil eder. Ama birden bir küme bölüm ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda teşhir etmek imkansızdır.

Logo ne işe yarar?
İşletmeler dâhilin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her kesinlikle markası olmayan bir işletme olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz ahit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile omuz omuza gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Ezelî halini düşünmeye çkırmızıışın. Markaların logoları olmadan hakikaten bellik olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple işletmenize kurumsal bir maksat hazırlayarak yolunuza salim adımlarla devam edebilmek adına “logo tasavvur” çkırmızıışması ile çıbanlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) ifade eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta ara sıra kişilerin bir zevahirte teşhisnmasını sağlayıcı işaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Yalnız, hafif anlaşılır, hatırlanması hafif, olası başüstüneğunca az nüshada renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve sektör tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok kebir ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı firma ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa menşe vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kebir dokunca verir.

Logo tasarımcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili organizasyonun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine akla yatkın olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini kesinlikle teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yönıgün gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü ahit birlikte sıkıntısızılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da firma dâhilin logo tasarlanacağı ahit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine veri sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı ahit simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu veri çok önemlidir.

online logo tasarım