“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde kâin şehir, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en filinta yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste ocak sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete ocak sahipliği fail bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de nispeten popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden filinta 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mevzi yer surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten istek alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi yer tabii gaz kaynağından binlerce senedir çıdem alevler müstamel Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi huzur dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 huzur şeşndan alevler saçferment devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi huzur dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak derunin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mevzi tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda silme il özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değçalışmatirilmiştir. Kırık dökük saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal yerında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mevzi tuzakır. Bu demirin çalışmalevi ise idam edilen kişsonra güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında mevzi tuzakıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan hiçbir yapıt olmasının yönı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir tüm halinde dulda şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

Belek Transfer